piątek, 3 lutego 2012

zagłówek

Co prawda decydując się dzisiaj na kupno łóżka i przeglądając oferty mamy do wyboru zazwyczaj modele łącznie z zagłówkiem, ale jeśli ktoś zdecydowałby się na materac na nogach lub samą ramę, nie oznacza to, że musi z niego zrezygnować.
Zagłówek stanowi element dekoracyjny sypialni, a praktyczną funkcją jest izolowanie od strony ściany. Warto, by był wygodny i elegancki i na pierwszy rzut oka definiował nam charakter pomieszczenia.
Samodzielne wykonanie? Nic trudnego. Najpierw trzeba zdecydować się na styl, potem na materiał. A potem - do dzieła!

zagłówek malowany


Najprostsze możliwe rozwiązanie polegające na namalowaniu zagłówka dowolną farbą według wybranego szablonu. Farba może być akrylowa, lateksowa, do tablic albo strukturalna, do nakładania szpachelką. Szablon należy naszkicować na ścianie za materacem i okleić taśmą malarską po zewnętrznej stronie szkicu. Następnie czystą powierzchnię trzeba pomalować, nakładając w odpowiednich odstępach czasu dwie - trzy warstwy farby. Po nałożeniu ostatniej warstwy ściągnąć ze ściany taśmę.

zagłówek z tapety

 

Trzeba zdecydować do jakiej wysokości ma sięgać tapeta i na takiej powierzchni wyrównać i oczyścić ścianę. Tapetę przygotować według wskazań producenta i ostrożnie nakleić na fragment ściany uważając na dopasowanie wzoru, wyrównać szczotką.

zagłówek drewnianyTego rodzaju zagłówek można wyciąć z fragmentu płyty lub sklejki albo przygotować z desek. Do wycięcia całego zagłówka z płyty przyda się szablon; odrysowany wzór wycinamy za pomocą wyrzynarki i szlifujemy brzegi, następnie wykańczamy lakierem, bejcą lub farbą. Mocujemy do ściany na kołki.
Na zagłówek z desek porzebujemy oczyszczone i oszlifowane deski wybranej długości oraz kilka listew o długości 90-100cm, do których przymocowane zostaną deski zagłówka. Mocujemy je na gwoździe; całość po połączeniu mocujemy do ściany na kołki. Przydatny tutorial dokumentujący wykonanie takiego zagłówka na przykład tu:
część 1
część 2
część 3


zagłówek tapicerowany


Głównym elementem tego rodzaju zagłówka jest wycięty z płyty podkład; może być prosty lub mieć bardziej rozrzeźbioną górną krawędź, np jak tu (na zdjęciach udokumentowany proces powstawania zagłówka):


Na płytę nakładamy warstwę gąbki, na to warstwę flizeliny i całość przykrywamy materiałem obiciowym. Materiał mocujemy do spodu płyty za pomocą zszywacza tapicerskiego, zaczynając od środka zagłówka. Do płyty mocujemy haki, które zawieszamy na kołkach wbitych w ścianę, dla stabilnego zamocowania całości. Tapicerowany zagłówek może być również pikowany - to również można wykonać samodzielnie, wykorzystując obite materiałem guziki.
foto: martha stweart, cookie magazine, apartament therapy, flickr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz