środa, 29 lutego 2012

pokój Kenzie

Na pięknie urządzony pokój dziecięcy trafiłam na stronie apartament therapy.



Pokój małej Kenzie urządzony jest dośc skromnie, ale z wielkim wyczuciem i smakiem. Utrzymany w jasnej kolorystyce z przeważająca ilością bieli nie sprawia jednak wrażenia chłodnego ani nudnego. Jest to piękny przykład, jak delikatnymi dodatkami, umiarem i wyczuciem w stosowaniu koloru uzyskać pogodny, niemęczący i świezy efekt.
Bardzo podoba mi się biała, drewniana podłoga, surowe drewniane łóżeczko, 'miejsce do pracy' ;) z dwóch półek oraz podwieszany do sufitu wieszak z pomalowanej na biało gałęzi.


biurefoto: apartamen therapy

poniedziałek, 27 lutego 2012

stolik ogrodowy z palet

Znów wracam do wykorzystania palet..


Tym razem - wiosna idzie - trafiłam  na przykład mebla ogrodowego, bardzo prostego w wykonaniu.
Potrzebne będą:
- dwie palety euro
- 4 słupki o przekroju 15*15cm i wysokości 20cm, 16 kątowników do przymocowania
- impregnat do drewna do stosowania na zewnątrz (np. Sadolin)
- 4 kółka
- śruby, pędzel lub wałek malarski

Palety czyścimy, malujemy impregnatem i czekamy aż wyschną, to samo robimy ze słupkami. Do spodu palety, przy narożnikach, mocujemy słupki za pomocą kątowników, kładziemy na nie drugą paletę i znów przymocowujemy. Teraz możemy jeszcze raz pomalować całość impregnatem. Po wyschnięciu konstrukcji w narożnikach od spodu przykręcamy kółka i otrzymany stolik ustawiamy na tarasie.

foto: joy ever after

sobota, 25 lutego 2012

malowana tapeta

Genialne rozwiązanie dla tych, którzy nie bardzo mają ochotę na zabawę z klejeniem tapety, za to mogą poświecic godzinę dziennie na inne prace ręczne ;)


Przez wpis Kathryn trafiłam na ten na blogu Jonas Design Company i zaczynam się zastanawiać, którą ścianę u siebie potraktować w podobny sposób. Nie drukowałam sama szablonu załączonego we wpisie JDC, ale wydaje mi się słuszne, żeby zrobić go możliwie dużym jak na początek (tak zrobiła Kathryn), wychodzi mniej malowania. Farbę można dobrać kontrastową lub w tym samym odcieniu, ton jaśniejszą lub ciemniejszą. Myślę, że ciekawy efekt można też uzyskać wybierając farbę z połyskiem.

Potrzebne będą:
- wybrana ściana (lub pomieszczenie),
- szablon wycięty z kartonu (wzór do ściągnięcia z JDC),
- ołówek,
- farba i pędzel do malowania wzoru.



Zaczynając od sufitu i narożnika odrysować szablon fragment po fragmencie, sprawdzając czy wzór trzyma pion. Następnie cienkim pędzelkiem o szerokości ok 1cm malować linie po wewnętrznej stronie szkicu wykonanego ołówkiem. Pracę można rozłozyć na kilka dni.


foto: Jonas Design Company

czwartek, 23 lutego 2012

półki - kosze

Kosze poustawiane obok i na sobie utrzymujące się razem dzięki taśmie, którą są obwiązane. Czysta forma, czysty re-using.



foto: interieurblog.villadesta.nl

wtorek, 21 lutego 2012

kolorowy obrus

Jeśli macie gdzieś w szufladzie biały obrus, którego nie lubicie, ale szkoda wam go wyrzucić, polecam - wzorując się na Jenny Batt -  niewielkim kosztem i nakładem pracy nadać mu nowe, wesołe oblicze.
Potrzebne będą:
- obrus
- karton i nożyczki do wykonania szablonu
- farby do tkanin, wybrane kolory
- malarska taśma klejąca, pędzel



Wycinamy szablon z kartonu (od razu kilka sztuk), kształt koła można odrysować od szklanki. Obrus rozkładamy, planujemy układ wzorów i kolorów. W wybranych miejscach po kolei przyklejamy szablon za pomoca taśmy i malujemy farbą do tkanin. Powtarzamy aż do wypełnienia kolorem wszystkich zaplanowanych elementów.


Tu wykorzystano własnej roboty szablon z kartonu, ale można użyć równiez gotowych plastikowych szablonów, które sa dostępne w sklepach budowlanych przy stoiskach z farbami - mamy tam do wyboru wiele różnych wzorów.


foto: oh happy day

niedziela, 19 lutego 2012

korek

Korek bardzo dobrze izoluje, jest ciepły w dotyku, nie przyjmuje wody. Stąd pomysł, by wykorzystać go w łazience jako matę do położenia przed wanną czy prysznicem. Zachęcam do wyknania takiej maty samodzielnie, w prosty sposób, z materiałów dostępnych każdemu, któ od czasu do czasu skusi się na lampkę wina.
materiały:
- korki po winie (ok. 16 korków zapełnia ok. 10cm kwadratowych powierzchni)
- listewki o wysokości korka, długości 45 i 70 cm (po dwie sztuki),
- 4 kliniki do połączenia listew
- klej do klejenia na gorąco

Listewki połączyć w ramę za pomocą kleju i kliników, poczekac aż klej zwiąże. Korki wyrównać do jednej wysokości z ramą, sklejać boki klejem na gorąco dopasowując do kształtu i wypełniając przestrzeń ramy z listewek.


piątek, 17 lutego 2012

stare okno

Kolejny sposób na wykorzystanie starego okna. Tym razem do wykonania projektu - ozdobnej tablicy, do której można przypinać wszystko-co-powinno-być-pod-ręką - wystarczy jedno skrzydło okienne.
Tu znalazłam pełną instrukcję wykonania takiej tablicy:


Na poczatku trzeba ostrożnie pozbyć się szyb. Następnie, po usunięciu resztek kitu i warstw starej farby oraz po przetarciu papierem ściernym, należy pomalować ramę (jeśli chcemy uzyskac efekt przecierki - najpierw trzeba nałożyć ciemną farbę, następnie kanty natrzeć świecą i pomalowąc jasna farbą kryjącą; po jej wyschnięciu kanty przetrzeć znowu papierem ściernym). W zależności od układu okna można poszczególne segmenty wypełnienić metalową siatką lub dyktą obłożoną korkiem i materiałem albo dobrać wypełnienie do całości.
Znów jest to raczej rustykalny element ozdobny; ale w przeciwieństwie do industrialnych palet myślę, że ma większe szanse na to, żeby spodobać się szerszej publiczności.

foto:winecountrymama

czwartek, 16 lutego 2012

tłusty, więc od kuchni

Tłusty czwartek pewnie większość spędzi w okolicach kuchni, więc chciałabym pokazać przykład kuchennej metamorfozy. Rzecz dzieje się w Skandynawii, baza wyjściowa [PRZED] to mieszkanie w klimacie lat 80, z solidnymi dębowymi meblami i beżowo - kremowym tłem. [PO] - trzeba zobaczyć.
Nowi właściciele postawili na minimalną ilość sprzętów, dobranych uważnie pod kątem projektowanej przestrzeni. Rozjaśnili wnętrze przez pomalowanie większości ścian na biało, jako kontrastowy akcent kolorystyczny stosując ciemny grafitowy odcień na ścianach szczytowych kuchni i salonu. Białe szafki kuchenne z szarym blatem wtapiają się dzięki temu w pionowe płaszczyzny. Na  grafitowej ścianie szczytowej rezygnowano również z szafek wiszących, dzięki czemu kuchnia nabrała lekkości, a stalowy okap samotnie wiszący na ścianie sprawia wrażenie elementu ozdobnego. Dopasowano do tego lekki wizualnie stół z białym blatem o stalowych nogach i podobnie lekkie i ażurowe krzesła eames (zresztą, właściwie w każdym pomieszczeniu jest jakiś słynny mebel, lama, stolik czy fotel).
Stylowo, świeżo, pięknie.
Ze smakiem ;)


Więcej zdjęć z tej metamorfozy do obejrzenia tutaj.

foto: Zentuvo/Sveinung Bråthen

poniedziałek, 13 lutego 2012

ech, paleta

Zwykła drewniana paleta to kolejny przedmiot, który oprócz oczywistego zastosowania kryje morze możliwości. Oczywiście, najważniejszą kwestią przy jej wykorzystaniu jest dopasowanie do charakteru otoczenia.
Zastosowanie palety z drewna w ogrodzie czy na tarasie wymaga najmniejszego wkładu pracy - oczyszczanie może być pobieżne, i tak działać będą na nią potem czynniki atmosferyczne. Drewno szlifujemy za pomocą szlifierki lub ręcznie papierem ściernym i wykańczamy kilkoma warstwami lakieru lub bejcy. W zależności od planowanego zastosowania dokręcamy kółka, nóżki, oparcie czy haki i stawiamy lub montujemy w wybranym miejscu.
Sposoby wykorzystania? Voila:

na balkonie
kwietnik (plus instrukcja wykonania):


w pokoju
siedzisko (instrukcja):


w kuchni
półka na talerze


w sypialni
dziecięce łóżko (instrukcja)


To nie wszystkie przykłady, jest tego dużo więcej. Zastanawiam się tylko, jak odbierane jest w naszych warunkach i z naszym sposobem myślenia o wyposażeniu wnętrz jakiekolwiek wykorzystanie palet w domu czy mieszkaniu.


foto: inhabitots, green.thefuntimesguide, naturalhomeandgarden, readymade

sobota, 11 lutego 2012

jeszcze jeden zagłówek

Natrafiłam na jeszcze jedną prostą w wykonaniu opcję zagłówka - ze starych, częściowo oczyszczonych z warstw farby skrzydeł drzwiowych, po prostu opartych o ścianę. W tym jasnym wnętrzu wygląda bardzo romantycznie i malowniczo:


Więcej zdjęc z tej sypialni do obejrzenia tu.

A tutaj cały set pomysłowych zagłówków, od całkiem prostych w wykonaiu, po te bardziej skomplikwane. Sama nie wiem, który pomysł najbardziej mi się podoba, ale jestem pod wrażeniem ich różnorodności.

foto: dreamywhites

czwartek, 9 lutego 2012

stolik



Nowe życie w całkiem innym niż wczesniej charakterze można nadać różnym elementom, które wpadną nam w ręce. Tutaj na przykład wykorzystano stare drewniane okno skrzynkowe jako stolik kawowy - wystarczyło oczyścić i polakierować drewniane elementy, przetrzeć szkło, dorobić dno do skrzynki i przymocować nóżki - uzyskano w ten sposób ozdobny zamykany mebel, w którym można przechować gazety  lub ułożyć wybraną dekorację. Wielkość takiego stolika zależy od wymiarów okna, które mamy; głębokość jest uzależniona od wysokości skrzynki, albo - gdy mamy samo skrzydło - możemy dopasować ja do swoich wymagań. Jako nóżki można zastosować zarówno zwykłe drewniane słupki (dostępne w marketach budowlanych), jak profilowane nóżki do mebli (w sklepach oferujących elementy meblarskie) czy kółka (znów - markety).


foto: southernhospitalityblog.com, candlesncharmingclutter.com

wtorek, 7 lutego 2012

drabina

Znów skandynawska inspiracja.
Stare drabiny zwróciły moją uwagę w szwedzkich i duńskich aranżacjach wnętrz już jakiś czas temu. Znowu wracam do wykorzystania przedmiotów nie najnowszych, z historią i po przejściach - ale moim zdaniem to właśnie one sprawiają, że przestrzeń, którą kreujemy wokół siebie nabiera niepowtarzalnych cech.

Najczęściej drabiny pojawiają się w łazienkach czy pokojach mieszkalnych i pełnią funkcję półki (na książki) lub wieszaka (na ręczniki lub ubrania):



Tu drabina wykorzystana została nieco inaczej niż zazwyczaj - powieszona na ścianie w sklepie tworzy poziomą półkę na elementy ekspozycji:


Jeśli więc mamy pod ręką lekko sfatygowaną drewnianą drabinę, z którą nie bardzo wiadomo, co zrobić, można po oczyszczeniu, przeszlifowaniu drobnym papierem ściernym i pomalowaniu lakierem do drewna lub bejcą wykorzystać ją jako oryginalny, ale i praktyczny element wyposażenia.


foto: mias interior, alvhemmakleri




niedziela, 5 lutego 2012

regał ze skrzynek

Podobny pomysł znalazł się tu jako rozwiązanie do przedpokoju. Tym razem zwykłe drewniane skrzynki  po owocach wędrują do pokoju dziecięcego i zestawione w kilku rzędach tworzą regał na zabawki:


Można - po oczyszczeniu i oszlifowaniu - polakierować je bezbarwnym wodnym lakierem do drewna, zabejcować lub pomalować na wybrany kolor farbą akrylową i złączyć je razem za pomocą wkrętów, sznurka lub kleju do drewna. Innym ciekawym i sprytnym rozwiązaniem jest dokręcenie do takiej skrzynki kółek (dostępnych w markecie budowlanym) i utworzenie w ten sposób mobilnego pojemnika na zabawki czy gazety. Jako rozwiązanie tymczasowe lub wystrój nieco surowego rustykalnego wnętrza bardzo dobrze wpasują się w klimat.

foto: flickr

piątek, 3 lutego 2012

zagłówek

Co prawda decydując się dzisiaj na kupno łóżka i przeglądając oferty mamy do wyboru zazwyczaj modele łącznie z zagłówkiem, ale jeśli ktoś zdecydowałby się na materac na nogach lub samą ramę, nie oznacza to, że musi z niego zrezygnować.
Zagłówek stanowi element dekoracyjny sypialni, a praktyczną funkcją jest izolowanie od strony ściany. Warto, by był wygodny i elegancki i na pierwszy rzut oka definiował nam charakter pomieszczenia.
Samodzielne wykonanie? Nic trudnego. Najpierw trzeba zdecydować się na styl, potem na materiał. A potem - do dzieła!

zagłówek malowany


Najprostsze możliwe rozwiązanie polegające na namalowaniu zagłówka dowolną farbą według wybranego szablonu. Farba może być akrylowa, lateksowa, do tablic albo strukturalna, do nakładania szpachelką. Szablon należy naszkicować na ścianie za materacem i okleić taśmą malarską po zewnętrznej stronie szkicu. Następnie czystą powierzchnię trzeba pomalować, nakładając w odpowiednich odstępach czasu dwie - trzy warstwy farby. Po nałożeniu ostatniej warstwy ściągnąć ze ściany taśmę.

zagłówek z tapety

 

Trzeba zdecydować do jakiej wysokości ma sięgać tapeta i na takiej powierzchni wyrównać i oczyścić ścianę. Tapetę przygotować według wskazań producenta i ostrożnie nakleić na fragment ściany uważając na dopasowanie wzoru, wyrównać szczotką.

zagłówek drewniany



Tego rodzaju zagłówek można wyciąć z fragmentu płyty lub sklejki albo przygotować z desek. Do wycięcia całego zagłówka z płyty przyda się szablon; odrysowany wzór wycinamy za pomocą wyrzynarki i szlifujemy brzegi, następnie wykańczamy lakierem, bejcą lub farbą. Mocujemy do ściany na kołki.
Na zagłówek z desek porzebujemy oczyszczone i oszlifowane deski wybranej długości oraz kilka listew o długości 90-100cm, do których przymocowane zostaną deski zagłówka. Mocujemy je na gwoździe; całość po połączeniu mocujemy do ściany na kołki. Przydatny tutorial dokumentujący wykonanie takiego zagłówka na przykład tu:
część 1
część 2
część 3


zagłówek tapicerowany


Głównym elementem tego rodzaju zagłówka jest wycięty z płyty podkład; może być prosty lub mieć bardziej rozrzeźbioną górną krawędź, np jak tu (na zdjęciach udokumentowany proces powstawania zagłówka):


Na płytę nakładamy warstwę gąbki, na to warstwę flizeliny i całość przykrywamy materiałem obiciowym. Materiał mocujemy do spodu płyty za pomocą zszywacza tapicerskiego, zaczynając od środka zagłówka. Do płyty mocujemy haki, które zawieszamy na kołkach wbitych w ścianę, dla stabilnego zamocowania całości. Tapicerowany zagłówek może być również pikowany - to również można wykonać samodzielnie, wykorzystując obite materiałem guziki.




foto: martha stweart, cookie magazine, apartament therapy, flickr

środa, 1 lutego 2012

farba do tablic

Tablice juz dawno przestały kojarzyć się tylko ze szkołą. Najpierw pojawiły się w pokojach dziecięcych, jako wolnostojący element wystroju przeznaczony do działań twórczych (np. IKEA)
Potem, dzięki pojawieniu się na rynku farb tablicowych, za pomocą których dowolną płaską powierzchnię można było zamienić na tablicę, zaczęły pojawiać się na ścianach i drzwiach, w pokojach, kuchniach i przedpokojach.



Z podmalówką z farby magnetycznej stawały się na dodatek przyczepne również dla magnesów.


Do niedawna jeszcze kolory ograniczały się do czerni i zieleni, ale ostatnio można dostać praktycznie dowolny odcień i dopasować do wnętrza zgodnie z wyobrażeniami.
Jak dla mnie - wspaniały pomysł.


Jeśli ktoś obawia się takich dużych powierzchni zamienionych na tablice albo szkoda mu malować np drzwi, może skusić się na pomalowanie mniejszej powierzchni lub na oprawioną w ramy płytę pilśniową czy sklejkę pomalowaną specjalną farbą; efekt będzie równie interesujący, a w razie czego element da się łatwo zastąpić innym.




MALOWANIE
Przeznaczoną do nałożenia farby tablicowej powierzchnię oczyścić, wyrównać, odpylić. Zabezpieczyć krawędzie lub wybrany kształt taśmą malarską. Narożniki i miejsca trudno dostępne malować pędzlem, resztę powierzchni - wałkiem. Powierzchnię pokryć przynajmnie dwa razy, czekając kilka godzin, aż pierwsza warstwa wyschnie. Farba ma dość intensywny zapach, więc najlepiej w tym czasie wietrzyć pomieszczenie.

zdjęcia: ikea, apartamenttherapy, ourcitylights